6 Yaş Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir?

Çoğu zaman bir çocuğun özellikle kendisi hakkında iyi hissedip hissetmediğini anlamak çok kolaydır. Çocuklar da dahil olmak üzere kendisi hakkında iyi hissetme durumunu genellikle özgüven olarak adlandırırız. Çocuklarda özgüven eksikliği ise yetişkinlerden apayrı olarak ele alınması gereken bir konudur zira hayatın bu safhasında yaşananlar, hissedilenler ve edinilenler bir insanın hayatının geri kalanı boyunca inanılmaz bir etkiye sahip olabilir. Bu safhalardan en göze çarpanı ise 6 yaştır. 6 yaş özgüven eksikliği, genel olarak çocuklarda özgüven eksikliği olarak ele alınabilse de özel bir yaklaşım da sağlıklı bir tercih olacaktır. Peki 6 yaş özgüven eksikliği nedenleri nedir? 6 yaş özgüven eksikliği nasıl giderilir? Bu yazımızda 6 yaşlarındaki çocuğunuzun özgüveni hakkında bilmeniz gereken her şeyi atılması gereken adımlarla birlikte açıklıyoruz.

6 yaş özgüven eksikliği

6 yaşlarındaki çocuğunuzun özgüveni hakkında endişeleriniz veya soru işaretleriniz varsa öncelikle problemin olmazsa olmazları hakkında bilgili olmalısınız. Özgüven size göre ne ifade ediyor, özgüven nedir ve neden önemlidir gibi soruların cevaplarını kafanızda tam anlamıyla oturttuktan sonra doğru bir yaklaşımla bu özgüven eksikliğini kayda değer ölçüde çözüme ulaştırabilirsiniz.

6 Yaş Özgüven Eksikliği Belirtileri

 • 6 yaş özgüven eksikliğinin en temel belirtilerinden biri bireyin kendisine karşı sert ve eleştirel davranmasıdır. Çocuk kendisi küçümser ve gereksiz bir sert tavır takınır.
 • 6 yaşlarındaki çocuklarda özgüven eksikliğinin bir diğer belirtisi ise bireyin, akranları kadar iyi olmadığını düşünmesidir.
 • Başardıkları şeyler hakkında düşünüp konuşmaktansa başarısızlıklara odaklanırlar.
 • Kendine güvenleri düşüktür.
 • Bir şeyleri başarabilme konusundaki inançları zayıftır ve başarısızlıkla sonuçlanma fikri onlara çok daha büyük bir olasılık olarak görünür.

6 Yaşta Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir?

6 yaşlarındaki bir çocukta özgüven eksikliği olduğunu düşünüyorsanız ilk önce kendinizden emin olmalısınız. Bu yaşlardaki çocuklardaki davranışlar doğru yaklaşımla çözüme kavuşturulabilir. Özgüven, bebeklikte gelişmeye başlayan ve zamanla ilerleme kat edilen bir olgudur. Çocuk sevgiyi, güveni ve kabul edilmeyi hissettiği bir ortamda yetişiyorsa doğal olarak özgüvenli olur. Herhangi bir şey başardıklarında, deneyim edindiklerinde ebeveyn ve çevreden alınan tepki de çocuğun özgüvenine etki eder. Peki 6 yaş özgüven eksikliği nasıl giderilir? Aşağıdaki adımları dikkate alarak bu soruna karşı doğru bir yaklaşım edinebilirsiniz.

 1. Çocuğunuza onu anladığınızı ve kabul ettiğinizi hissettirin. Anlaşıldığını hisseden bir çocuk, kendine güvenli olacaktır.
 2. Çocuğunuzun iyi davranışlarını ödüllendirin.
 3. Çocuğunuzu yaparken zevk aldığı ve iyi olduğunu düşündüğü aktivitelere yönlendirin.
 4. Çocuğunuza yeni şeyler öğrenmesi konusunda yardımcı olun. Hangi yaşta olursa olsun, bireyler yeni şeyler öğrenir ve bunlar kendine güven konusunda birer basamaktır. Çocuğunuza en basitinden bisiklet sürmeyi ve pasta yapmayı öğrettiğinizde bile özgüven inşası konusunda bir yol kat etmiş olursunuz.
 5. Çocuğunuzu bilinçli bir şekilde övün. Övgü, insanların kendilerini iyi hissetmesini sağlar fakat tahmin edebileceğiniz üzere fazlası çok da iyi olmayabilir. Çocuğunuzun iyi davranışlarını ölçülü ve yerinde olacak şekilde övmeniz sağlıklı olacaktır.
 6. İyi bir rol model olun. Kendi yatağınızı ve yaydıklarınızı toplamanız, çocuğunuza siz fark etmeseniz bile bir sinyal yollar. Yemek yaparken neşeli olmanız bile çocuğun bilinçaltında özgüven inşası konusunda önemli bir yer kaplar.
 7. Gereksiz derecede sert kalıpları kullanmaktan kaçının. Örneğin çok tembelsin, aşırı konuşuyorsun gibi uyarıları tamamen terk ederek yapıcı eleştiri yapma konusunda kendinize telkinlerde bulunun.
 8. Çocuğunuzun yardım edebilmesine olanak tanıyın. 6 yaş özgüven eksikliği konusunda sergileyebileceğiniz en yapıcı davranışlardan biri de çocuğunuza diğer insanlar için bir önem arz ettiklerini hissettirmeniz olacaktır. Çocuğunuzun “işe yarama” duygusunu tatmasına izin verin.
6 yaş özgüven eksikliği nasıl giderilir

Unutmayın, çocuk yetiştirmek hiçbir zaman tek bir metoda ve yönteme bağlı olamaz. 6 yaş özgüven eksikliği konusunda bu adımları uygulayarak büyük bir yol alabilirsiniz fakat çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız. Dolayısıyla en verimli yaklaşımı belirlerken bu adımların yanı sıra deneyimlerinizi de işin içine katmalısınız.

Bir önceki yazımıza https://kadinderdi.com/firsatlar/zara-2020-indirim-ne-zaman/ bu adresten ulaşabilirsiniz.

Cevapla