Tuvalet Eğitiminde Çocuğun İnatlaşması

Tuvalet eğitimi, bebeklerin sonradan kazandığı bir deneyim olmakla beraber ebeveynleri en çok zorlayan konuların başında geliyor. Bu konuda ebeveynlerin tutumu ve olaya yaklaşımı hayati bir öneme sahiptir. Dolayısıyla tuvalet eğitiminde takınılacak tavır özenle belirlenmeli ve işlerin daha da kötüye gitmesi doğru yöntemlerle önlenmelidir. Hali hazırda zor olan tuvalet eğitimi, çocuğun tuvalet eğitiminde inatlaşması ile daha da güç bir hale geliyor. Peki tuvalet eğitiminde çocuğun inatlaşması nasıl önlenir? Bu konuda anne ve baba olarak atılması gereken adımlar nelerdir? Vereceğimiz tavsiyeleri tuvalet eğitiminde göz önünde bulundurarak büyük yol kat edebilirsiniz.

Tuvalet eğitimi konusunda önemli hatırlatmalar

Tuvalet eğitiminde inatlaşma sorununa bir çözüm arıyorsanız öncelikle tuvalet eğitimi konusunda yeterli bilgi düzeyine erişmelisiniz.

  • Çocuklar; fiziksel olarak hazır olduklarında ve artık temiz, kuru kalma isteğine eriştiklerinde tuvaletlerini kontrol etmeye başlayabilirler.
  • Çoğu çocuk küçük tuvaletinden önce büyük tuvaletini tutmayı öğrenmektedir.
  • 1 yaşına kadar çoğu çocuk geceleri büyük tuvaletini yapmayı bırakmaktadır.
  • 2 yaşına kadar bazı çocuklar gün boyunca kuru kalabilirler, fakat bu yine de erken sayılabilecek bir yaştır.
  • 3 yaşına erişildiğinde ise 10 çocuktan 9’u günün büyük bir kısmı boyunca kuru kalır.
  • 4 yaşına gelindiğinde çoğu çocuk tuvalet eğitimini tamamlayabilir.
tuvalet eğitiminde çocuğun inatlaşması

Tuvalet eğitiminde çocuğun inatlaşması nasıl çözülür?

Tuvalet eğitiminde inatlaşma sorununa karşı yapılabilecek açık ara en büyük hata; çocuğunuzu tuvalete gitmeye zorlamak olacaktır. Bağırma, ağır bir dil kullanma, tehdit etme gibi sert ve hiçbir şekilde işlerin daha iyiye gitmesini sağlamayacak davranışlardan kesinlikle uzak durmalısınız. Peki tuvalet eğitiminde çocuğun inatlaşması nasıl çözüme kavuşturulur?

Tuvalet eğitiminde çocuğun inatlaşması: Sorunun kökenine inin

Öncelikle çocuğunuzun tuvalete gitmek istememe sebebini çözmeli ve sorunu kökünden halletmeye çalışmalısınız. Çocuğun korkması, kendine güvenememesi, tuvalet ortamını rahatsız edici bulması veya dikkat çekmek istemesi gibi nedenler olabilir. Bu nedenleri temkinli bir şekilde çözmeye çalışmalısınız.

İyi bir rol model olun

Tuvalet eğitiminde sergileyebileceğiniz en etkili davranışlardan biri de iyi bir rol model olmak olarak gösterilebilir. Çocuğunuzun yanında tuvaletinizin geldiğini söyleyerek tuvalete gitmek buna örnek olarak gösterilebilir. Tuvalette vakit geçirmeyi sevdiğinizi vurgulamak gibi küçük detaylar tuvalet eğitiminde çocuğun inatlaşması konusunda beklemediğiniz sonuçlar verebilir.

Korkusunu yenmesine olanak tanıyın

Tuvalet eğitiminde inatlaşmanın en yaygın sebeplerinden biri, tuvaletten korkmaktır. Özellikle tuvalete oturma kısmının çözülmesi, bu süreci önemli ölçüde hızlandırabilir. Yapmanız gereken şey ise yine iyimser ve sabırlı bir yaklaşımı benimsemektir. Bu noktada seçim hakkı sunarak kontrolün çocuğunuzda olduğunu gösterin. Unutmayın, tuvalet eğitimi birkaç günde çözülebilecek bir şey değildir. Çocuğunuza dilerse ilk başlarda kıyafetlerini çıkarmadan da tuvalete oturabileceğini söylemek, korkuyu yenmek adına yapabileceklerinizden biridir.

Tuvalet eğitiminde çocuğun inatlaşması: Akranlar en iyi eğitmendir

Çocuğunuzun çevresinde tuvalet eğitimini tamamlamış akranlarının bulunması da tuvalet eğitiminde inatlaşma durumunu çözebilir. Fakat bu noktada kıyaslamaya girmeniz yapacağınız en büyük yanlış olacaktır. Onu kırmadan, güzel bir dille yaklaşmalı ve çocukta öz güvensizlik yaratmamalısınız.

Tuvalete odaklanın

Çocuğunuzun bezini değiştirmek için tuvaleti kullanmanız bu inatlaşma başlamadan tuvalet eğitimi konusunda yapabileceğiniz en etkili şeylerden biridir. Çocuğun tuvalet ihtiyacının karşılanması için tuvaletin kullanıldığını görmesi, bilinçaltına orasının tuvalet ihtiyacı duyulduğunda gidilmesi gereken yer olduğu sinyallerini gönderecektir. Dolayısıyla bez değiştirirken tuvaleti kullanmanız, tuvalet eğitiminde inatlaşma sorununu kökten çözebilir.

tuvalet eğitiminde inatlaşma

Tuvalet eğitiminin bir süreç olduğunu unutmayın ve bu süreçte inatlaşmanın normal karşılanması gerektiği konusunda kendinize telkinlerde bulunun. Sevgi odaklı bir dil kullanarak çocuğunuzun bu süreci sorunsuz bir şekilde atlatmasını sağlayabilirsiniz. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için bu yabancı kaynağı ziyaret edebilirsiniz.

Cevapla