Protez Tırnak Nasıl Çıkarılır? Evde, Kolayca!

Akrilik tırnak veya jel tırnak olarak da bilinen protez tırnaklar; özellikle son zamanlarda büyük bir trend haline gelmiştir. Protez tırnaklar, tırnaklara cazibe ve uzunluk katmanın en kolay yöntemlerinden biridir. Fakat ellerimizi kavuşturduğu güzel görünüm birkaç hafta sonrasında tam bir eziyete dönüşebilir zira evde protez tırnak çıkarma o kadar da kolay olmayabilir! Protez tırnak çıkarma için en doğru adım bir salona gitmek olacaktır ama buna zamanınız yoksa, para harcamak istemiyorsanız veya evde protez tırnak çıkarma işlemini tek başınıza çıkarabileceğinizi düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda protez tırnak nasıl çıkarılır, jel tırnak nasıl çıkarılır sorularının cevabını vereceğiz.

Evde protez tırnak çıkarma nasıl yapılır?

Protez tırnak nasıl çıkarılır sorusunun en tatmin edici cevabının ne olduğunu öğrenince biraz şaşırabilirsiniz. Zira evde akrilik tırnak çıkarma için kullanabileceğiniz en etkili malzeme asetondur! Evet, evde protez tırnak çıkarma konusunda asetonlar kurtarıcınız olacak. Aseton kullanarak jel tırnaklarınızdan neredeyse hiçbir malzeme kullanmadan, ev ortamında kurtulabilirsiniz. İşte “protez tırnak nasıl çıkarılır evde” sorununuzu çözmenize yardımcı olabilecek birbirinden etkili yöntemler:

Protez Tırnak Nasıl Çıkarılır

1. Asetonla protez tırnak çıkarma

Aseton kullanarak evde jel tırnak çıkarma işlemini yapabileceğiniz iki yöntem bulunmaktadır.

1. Yöntem

İlk yöntemimizde ihtiyacımız olan temel malzemeler aseton ve alüminyum folyo olacak. Genel olarak hazırlamanız gereken malzemeler ise şunlardır:

 • Alüminyum folyo
 • Aseton
 • Tırnak makası
 • Pamuk
 • Vazelin
 • Tırnak törpüsü
 1. Tüm malzemeleri hazırladıysanız evde jel tırnak çıkarma işlemine başlayabiliriz. Öncelikle protez tırnakları olabildiğince kısa olacak şekilde kesin.
 2. Ardından eğer varsa ojeden, tırnak cilasından ve süslemelerden kurtulun. Böylece daha işlemi daha temiz ve kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.
 3. Ojeden kurtulduktan sonra tırnak çevresine vazelin uygulayın.
 4. Vazelini tüm tırnak çevresine uyguladıktan sonra küçük pamukları asetona bulayıp tırnaklarınızın üzerine koyun.
 5. Alüminyum folyoyu küçük parçalar halinde koparın ve tırnaklarınızın hepsini küçük folyolar ile sarın. Böylece bekleme süresi boyunca tırnaklarınıza bir zarar gelmeyecek. Bu işlemi de tamamladığınızda evde protez tırnak çıkarma işlemi neredeyse bitti.
 6. 25-30 dakika bekleyin.
 7. Bekleme süresi dolduktan sonra alüminyum folyoları nazikçe çıkarın. Bunu yaptıktan sonra protez tırnakların da pamuklarla beraber çıkmış olması gerekiyor. Eğer çıkmadıysa veya zorlamanız gerekiyorsa alüminyum folyoları tekrar sarın ve biraz daha bekletin.
Protez Tırnak Nasıl Çıkarılır Evde

2. Yöntem

İkinci yöntemde ise ihtiyacımız olan temel malzemeler aseton ve sıcak su olacak. Bu yöntemde tırnaklara pamuk ve alüminyum folyo uygulaması yapmak yerine asetona direkt temas ettirme metodunu kullanacağız. İhtiyacınız olacak malzemeler ise şunlar:

 • Aseton
 • Sıcak su
 • 2 adet kase
 • Tırnak makası
 • Vazelin
 • Manikür kürdanı
 • Cımbız
 1. Bu yöntemde de ilk yapmanız gereken şey, protez tırnakları olabildiğince kısa kesmek.
 2. Ardından tırnak çevresindeki ölü deriyi manikür kürdanı kullanarak yok edin.
 3. Kaselerden birini sıcak suyla, diğerini ise asetonla doldurun ve aseton dolu olan kabı sıcak suyun olduğu kabın içine yerleştirin. Buradaki amacımız asetonu ısıtmak. Daha kolay ve sorunsuz olması için su koyduğunuz kaseyi daha büyük seçebilirsiniz.
 4. Tırnak çevresine cüzi miktarda vazelin sürün. Böylece tırnak çevresi asetondan etkilenmeyecektir.
 5. Tırnaklarınızı aseton dolu kaba batırın ve 40 dakika boyunca burada bekletin. Tüm tırnaklarınızın kaba tamamen girdiğinden emin olmalısınız.
 6. Bekleme süresi dolduktan sonra cımbız yardımıyla tırnakları çıkarmaya çalışın. Çabasız ve kolayca çıkaramıyorsanız asetonlu kapta bir süre daha bekletin ve tekrar deneyin.
 7. Asetonla protez tırnak çıkarma işlemimiz bu kadar. Elleriniz yıkayıp protez tırnaklara elveda diyebilirsiniz!

2. Diş ipi ile evde jel tırnak çıkarma

Evde Protez Tırnak Çıkarma

Asetonla uğraşmak istemiyorsanız kullanabileceğiniz bir diğer evde akrilik tırnak çıkarma aleti diş ipleri olabilir. Diş ipi kullanarak protez tırnaklarınızdan tahmin edemeyeceğiniz kadar kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bu yöntemin tek dezavantajı ise tek başına yapılmasının bir hayli zor olmasıdır. Dolayısıyla etrafınızda size yardımcı olabilecek birinin olması çok iyi olur. Bu işlem için ihtiyacınız olanlar şunlardır:

 • Manikür kürdanı
 • Diş ipi
 • Yardım edebilecek biri
 1. Manikür kürdanı yardımıyla tırnak çevresindeki ölü derileri temizleyin.
 2. Yanınızdaki kişiye bir diş ipini tırnaklarınıza enine olacak şekilde bastırarak nazikçe oynatmasını söyleyin. Bir süre sonra protez tırnaklar kendiliğinden çıkacaktır.
 3. Bu işlem aseton yöntemine göre acı verici ve uğraştırıcı olabilir. Bu nedenle öncelikle aseton yöntemini denemenizi tavsiye ederiz.

3. Evde protez tırnak nasıl çıkarılır: Tırnak törpüsü yöntemi

Jel Tırnak Nasıl Çıkarılır

Protez tırnak nasıl sökülür sorusunun bir diğer cevabı ise protezleri törpüleyerek çıkarmaktır. Evet, sıradan bir tırnak törpüsü ile de protez tırnaklardan kurtulabilirsiniz. Fakat bu işlem rahatsız edici ve yıpratıcı olabilmektedir. Bu nedenle aşağıdaki yönergeye harfiyen uymalısınız. Diğer yöntemlere göre biraz daha zaman alıcı olsa da hiçbir kimyasal kullanılmaması bu yöntemi oldukça cazip hale getiriyor. Tırnak törpüsü ile evde akrilik tırnak çıkarma için ihtiyacınız olan malzemeler:

 • Tırnak törpüsü
 • Manikür kürdanı
 • Tırnak makası
 • Manikür makası
 • Manikür yağı (daha sağlıklı bir sonuç için)
 1. Öncelikle tırnaklarınızda oje varsa bu ojeyi tamamen temizlemelisiniz.
 2. Ojeyi çıkardıktan sonra tırnaklarınızı mümkün olabildiğince kısa kesin.
 3. Şimdi tırnaklarınızı sert bir şekilde törpülemeye başlayabilirsiniz. Kendi tırnaklarınıza ulaşana kadar protez tırnakları bu şekilde törpülemeye devam edin.
 4. Törpüleme işleminden sonra tamamen çıkmadıysa manikür makası kullanarak geride kalan jel tırnakları da çıkarabilirsiniz.
 5. Tüm protez tırnakları söktükten sonra tırnağınıza sürülen yapıştırıcıyı çıkarmak için ise manikür kürdanı kullanın.
 6. Protez tırnak çıkarma işlemimiz bitti. İsteğe göre manikür yağı uygulaması yaparak daha sağlıklı bir sonuca ulaşabilirsiniz.

4. Sıcak su ile evde protez tırnak nasıl çıkarılır?

Akrilik Tırnak Çıkarma

Diğer yöntemlere nazaran çok daha güvenli ve sağlıklı bir yöntem olan sıcak su metodu, evde protez tırnak çıkarma işlemi için idealdir. Sıcak su ile jel oje nasıl çıkar işlemi için ihtiyacınız olan malzemeler:

 • Sıcak su
 • Tırnak makası
 • Manikür kürdanı
 1. Tırnaklarınızı olabildiğince kısaltın ve manikür kürdanı kullanarak varsa köşeleri yassı bir hale getirin.
 2. Bir kaseyi sıcak su ile doldurun. Sıcak suyun dayanılabilir derecede olduğundan emin olun.
 3. Tırnaklarınızı sıcak suya batırın ve en az 40 dakika boyunca bekletin. Su soğudukça sıcak su katın.
 4. Bekleme süresi dolduktan sonra ellerinizi sıcak sudan çıkarın. Protezler kolay bir şekilde çıkmıyorsa biraz daha sıcak su ekleyerek bekletmeye devam edin.

Evde jel protez tırnak çıkarma işleminde dikkat edilmesi gerekenler

Evde jel protez tırnak çıkarma işlemi yapmak için kolları sıvadıysanız aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar var. Öncelikle aseton gerektiren yöntemleri uygularken etrafınızda ateş veya alevlenme tehlikesi olan şeyler bulunmadığından emin olun.

Denediğiniz yöntemler sonucunda akrilik tırnak çıkarma yapamıyorsanız ve zorlama ihtiyacı hissediyorsanız son derece temkinli olmalısınız. Zira protez tırnaklar nazik bir şekilde çıkmadığında kendi tırnaklarınıza zarar verebilirsiniz. Bu nedenle işlem süresince sabırlı olmalı ve nazik hareketler benimsemelisiniz.

Protez tırnağı çıkardıktan sonra yapıştırıcıyı da temizlemeyi unutmayın.

Evde protez tırnak nasıl çıkarılır sorusunun cevabını verdik, peki çıkardıktan sonra? Protez tırnakları başarıyla söktüyseniz yeni protezleri takmak için en az bir hafta beklemelisiniz. Böylece kendi tırnaklarınız kendine gelir ve daha sağlıklı bir sonuç alırsınız.

Bir önceki yazımız “Tuvalet Eğitiminde Çocuğun İnatlaşması” için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca tırnak bakımı konusunda daha fazla bilgiye ulaşmak için bu Vikipedi kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Cevapla